Приватний ЛОР кабінет
  (ліцензія МОЗ серія АВ №511976 від 17 грудня 2009 року)

Сухість повітря вдома і як з нею боротися

Коли включають опалення, вдома стає тепло але дуже сухо. Якщо повітря не зволожувати, то дитина може мати проблеми з… носом!

Діти взимку часто хворіють на дивний риніт. З’являється тільки вночі. Діти, особливо немовлята, не можуть дихати носом, сопуть, часто пробуджуються і плачуть. Вдень переважно цих проявів нема. Більшість батьків підозрює, що малюк “підхопив” якусь застуду.

Надто сухе повітря шкодить і на горло. Воно подразнює слизові оболонки і порушує захисні механізми організму — шкіра починає свербіти, з’являються сухий кашель, ранкова охриплість голосу, лоскотання в горлі.

Сухе повітря вдома — це

  • Сухі слизові оболонки дихальних шляхів, тріскання губ і печіння очей (особливо при використанні контактних лінз), інфекції і хвороби дихальних шляхів
  • Нервове напруження, втомлюваність, зменшення концентрації уваги
  • Проблеми сну
  • Частіші хвороби дітей, зокрема немовлят

Насправді в дитини інфекції нема, а проблеми носа — це вина надто теплого і недостатньо вологого повітря вдома. Достатньо провітрювати приміщення і злегка його зволожувати. Тільки як це робити, щоб не перестаратися?

Ось поради.

Рівень вологості в приміщення

Відносна вологість повітря в замкнутих приміщеннях повинна становити 40–60%. Під час опалювального сезону вологість може знизитися навіть до 20%. Занадто велика вологість теж шкідлива — див. рисунок.

img 05

Не забувайте про провітрювання

Це слід робити кілька разів на день — доступ свіжого повітря вкрай важливий. Це робити обов’язково навіть при найсильнішому морозі. У вуличному повітрі набагато більше вологи і воно холодніше. Ось чому дитині надворі легше дихати, навіть коли має застуду. Очевидно, при провітрюванні взимку слід дитину перевести до іншої кімнати і звертати увагу на перетяги. На ніч сучасні вікна слід залишати злегка привідкритими (в режимі мікровентиляції).

Скрутіть (трішки) опалювальні батареї

Слід звернути увагу, щоб в кімнаті не було занадто гаряче. Температура не повинна перевищувати 20˚С, в спальні оптимальною є навіть 18˚С. Якщо температура більша, то навіть найліпше зволоження не допоможе. Навіть навпаки — утвориться багато пару, що також шкідливо. Тепло і вологість — найкращі умови для розвитку кліщів домашньої пилюки і плісняви, на які багато дітей мають алергію. Слід пам’ятати, щоб ліжечко дитини не стяло близько до батареї, тому що дитині буде занадто сухо і занадто гаряче. Скручуючи батареї, не тільки економите видатки на тепло, але й виграєте на здоров’ї.

Купіть добрий зволожувач

Завдяки ньому найлегше підтримати оптимальну вологість в кімнаті. Є різні зволожувач. Є моделі з вбудованим датчиком вологості, які регулюють її рівень у приміщенні. Можна навіть купити професійний пристрій, який не тільки зволожить, але й очистить повітря. Деякі виробники використовують антибактерійні речовини, які запобігають розвитку бактерій чи грибків. Про зволожувач читайте в кінці статті.

Покладіть на батарею мокрі рушники.

Це найпростіший спосіб зволоження повітря в приміщенні. Рушники повинні бути добре прополоскані від порошку, оскільки його випари можуть подразнювати дихальні шляхи. Слід пам’ятати, щоби були мокрі постійно, також і вночі. Тому обирайте рушники з товстої тканини, з яких вода не випаровується швидко. Додатково можна повішати на батареї керамічну ємність з водою, доступну за кілька гривень.

Мокрі рушники — старий перевірений “бабусин” спосіб зволоження

На ліжечко немовляти покладіть пелюшки

Це зробити обов’язково, якщо дитина має риніт. Розмістити їх у такому місці, щоб дитина не спала головою на мокрій пелюшці. Можна в кімнаті поставити кілька ємностей з холодною водою).

Оберіть зволожувач

Всі зволожувачі використовують воду. Але пара може бути гаряча, холодна і навіть… невидима.

Не забувайте, що вода для зволожувача повинна бути підготовлена. Найкраще використовувати виморожену воду — після заморожування звичайної води з-під крана у пластиковій пляшці в морозильнику її виймають і залишають до повного розмерзання. На дні видно осад. Воду обережно зливають, залишаючи цей осад у пляшці.

Увага! Жоден зволожувач не повинен бути включений цілодобово. Надто вологе повітря також протипоказане.

На ринку існують наступні види зволожувачів: традиційні (холодна пара), парові (гаряча пара), ультразвукові та зволожувачі-очищувачі (мийки повітря).

На що звернути увагу при виборі зволожувача повітря