Сухість повітря вдома і як з нею боротися
Коли включають опалення, вдома стає тепло але дуже сухо. Якщо повітря не зволожувати, то дитина може мати проблеми з… носом!
Діти взимку часто хворіють на дивний риніт. З’являється тільки вночі. Діти, особливо немовлята, не можуть дихати носом, сопуть, часто пробуджуються і плачуть. Вдень переважно цих проявів нема. Більшість батьків підозрює, що малюк “підхопив” якусь застуду.
Надто сухе повітря шкодить і на горло. Воно подразнює слизові оболонки і порушує захисні механізми організму — шкіра починає свербіти, з’являються сухий кашель, ранкова охриплість голосу, лоскотання в горлі.
Сухе повітря вдома — це
|
Насправді в дитини інфекції нема, а проблеми носа — це вина надто теплого і недостатньо вологого повітря вдома. Достатньо провітрювати приміщення і злегка його зволожувати. Тільки як це робити, щоб не перестаратися?
Ось поради.
Рівень вологості в приміщення
Відносна вологість повітря в замкнутих приміщеннях повинна становити 40–60%. Під час опалювального сезону вологість може знизитися навіть до 20%. Занадто велика вологість теж шкідлива — див. рисунок.
Не забувайте про провітрювання
Це слід робити кілька разів на день — доступ свіжого повітря вкрай важливий. Це робити обов’язково навіть при найсильнішому морозі. У вуличному повітрі набагато більше вологи і воно холодніше. Ось чому дитині надворі легше дихати, навіть коли має застуду. Очевидно, при провітрюванні взимку слід дитину перевести до іншої кімнати і звертати увагу на перетяги. На ніч сучасні вікна слід залишати злегка привідкритими (в режимі мікровентиляції).
Скрутіть (трішки) опалювальні батареї
Слід звернути увагу, щоб в кімнаті не було занадто гаряче. Температура не повинна перевищувати 20˚С, в спальні оптимальною є навіть 18˚С. Якщо температура більша, то навіть найліпше зволоження не допоможе. Навіть навпаки — утвориться багато пару, що також шкідливо. Тепло і вологість — найкращі умови для розвитку кліщів домашньої пилюки і плісняви, на які багато дітей мають алергію. Слід пам’ятати, щоб ліжечко дитини не стяло близько до батареї, тому що дитині буде занадто сухо і занадто гаряче. Скручуючи батареї, не тільки економите видатки на тепло, але й виграєте на здоров’ї.
Купіть добрий зволожувач
Завдяки ньому найлегше підтримати оптимальну вологість в кімнаті. Є різні зволожувач. Є моделі з вбудованим датчиком вологості, які регулюють її рівень у приміщенні. Можна навіть купити професійний пристрій, який не тільки зволожить, але й очистить повітря. Деякі виробники використовують антибактерійні речовини, які запобігають розвитку бактерій чи грибків. Про зволожувач читайте в кінці статті.
Покладіть на батарею мокрі рушники.
Це найпростіший спосіб зволоження повітря в приміщенні. Рушники повинні бути добре прополоскані від порошку, оскільки його випари можуть подразнювати дихальні шляхи. Слід пам’ятати, щоби були мокрі постійно, також і вночі. Тому обирайте рушники з товстої тканини, з яких вода не випаровується швидко. Додатково можна повішати на батареї керамічну ємність з водою, доступну за кілька гривень.
Мокрі рушники — старий перевірений “бабусин” спосіб зволоження |
На ліжечко немовляти покладіть пелюшки
Це зробити обов’язково, якщо дитина має риніт. Розмістити їх у такому місці, щоб дитина не спала головою на мокрій пелюшці. Можна в кімнаті поставити кілька ємностей з холодною водою).
Оберіть зволожувач
Всі зволожувачі використовують воду. Але пара може бути гаряча, холодна і навіть… невидима.
Не забувайте, що вода для зволожувача повинна бути підготовлена. Найкраще використовувати виморожену воду — після заморожування звичайної води з-під крана у пластиковій пляшці в морозильнику її виймають і залишають до повного розмерзання. На дні видно осад. Воду обережно зливають, залишаючи цей осад у пляшці.
Увага! Жоден зволожувач не повинен бути включений цілодобово. Надто вологе повітря також протипоказане. |
На ринку існують наступні види зволожувачів: традиційні (холодна пара), парові (гаряча пара), ультразвукові та зволожувачі-очищувачі (мийки повітря).
- Традиційні зволожувачі. В основу роботи цих приладів закладений принцип природного випаровування холодної води. Вода заливається в спеціальну ємність, подається на піддон і потім потрапляє на випарні елементи — картриджі, фільтри, диски. Вбудований вентилятор допомагає прогнати повітря через випарні елементи, тим самим зволожуючи його.
Традиційні зволожувачі працюють практично безшумно, споживають мало електроенергії, відносно недорогі, але для їх роботи рекомендується використання дистильованої води (щоб рідше змінювати зволожувальні картриджі) — і це досить затратно, а також багато моделей не обладнані гігростатом. Відсутність гігростата означає відсутність можливості контролювати вологість. - Парові зволожувачі. В основу роботи зволожувачів повітря даного виду покладено принцип випаровування гарячої води. Вода перетворюючись на пару і зволожує повітря. Ці прилади досить швидко зволожують повітря, причому швидкість зволоження безпосередньо залежить від потужності зволожувача. Додатковою перевагою зволожувачів даного типу є можливість використовувати їх як інгалятора або проводити аромотерапію, додаючи у воду ефірні масла.
З недоліків варто відзначити, що можна обпектися об перші клуби пари, які виходять із приладу. Тому варто бути уважними, особливо якщо в будинку є діти. Також, незважаючи на досить простий догляд, приблизно раз на місяць паровий зволожувач необхідно очищати від накипу. - Ультразвукові зволожувачі. Зволожувачі даного типу працюють за допомогою ультразвуку, який розпилює дрібні частинки води, при цьому сухе повітря подається з допомогою вентилятора. Змінні фільтри-картриджі очищають воду від солей, пом’якшуючи її і тим самим оберігаючи предмети інтер’єру від білого нальоту. Деякі моделі ультразвукових зволожувачів обладнані пристроєм, що нагріває воду до 80 градусів, таким чином знезаражуючи її. Зазвичай всі моделі ультразвукових зволожувачів обладнані гігростатом, за допомогою якого вологість автоматично підтримується на заданому рівні.
Ультразвукові зволожувачі працюють тихо, продуктивні — можуть справлятися з великими площами, споживають мало електроенергії. Недоліком ультразвукових зволожувачів є висока вартість і необхідність заміни фільтра-картриджа раз на 2–3 місяці. - Зволожувачі-очищувачі повітря (мийки повітря). Прилади цього типу не тільки зволожують, але й очищають повітря від пилу, алергенів, запахів. Для зволоження і очищення зазвичай не потрібні змінні фільтри — їхня роль виконує система пластикових дисків зі спеціальною адсорбуючою поверхнею. Диски обертаються і при цьому омиваються водою, яка знаходиться в піддоні. Коли сухе повітря проходить між дисками, воно насичується вологою і очищається від забруднення. Такі зволожувачі-очищувачі обладнані іонізуючим срібним стрижнем, який здійснює біологічну очистку води, що випаровується. Більшість моделей можуть виконувати функцію ароматизації приміщення, завдяки наявності контейнера для ефірних олій. Прилади цього типу обладнані електронним гігростатом, а також звичайно інформують користувача про процес зволоження за допомогою дисплею.
Зволожувачі-очищувачі ефективні, надійні, прості в користуванні, звичайно не вимагають витратних матеріалів, економно споживають електроенергію. Недоліками таких приладів є висока вартість і, часто, великі розміри.
На що звернути увагу при виборі зволожувача повітря
- Об’єм приміщення. Не варто купувати прилад, який розрахований на 60 м2, якщо площа вашої кімнати 15 м2. Але, щоб якісно очистити повітря, прилад повинен пропускати крізь себе за одну годину три об’єми приміщення.
- Вода. Варто звернути увагу і на те, яку воду потребує для своєї роботи зволожувач повітря: дистильовану чи звичайну питну.
- Ступінь очищення повітря від забруднень. Зволожувачі та очищувачі повітря повинні вловлювати максимальну кількість шкідливих для здоров’я людини хімічних речовин і весь пил, що знаходиться в підвішеному стані.
- Наявність гігростату. Це функція, яка дає можливість утримувати рівень вологості на заданому рівні. Таким чином ви зможете уникнути надмірної зволоженості повітря.
- Споживана потужність. Більшість зволожувачів повітря є економічні. Але чим вища потужність, тим швидше прилад зможе зволожити повітря у кімнаті. Що важливіше економія електроенергії чи час зволоження — вибір за вами.
- Рівень шуму. Цей параметр залежить від конструкції приладу. Чим нижчий рівень шуму, тим комфортніше буде перебувати у приміщенні де працює зволожувач.
- Витрата води. Вимірюється в літрах на добу або в грамах за годину. Більшість побутових зволожувачів випаровують від 8 до 12 літрів на добу і цього цілком достатньо