Приватний ЛОР кабінет
  (ліцензія МОЗ серія АВ №511976 від 17 грудня 2009 року)

Шунтування барабанних перетинок

Для чого встановлюють в вухо шунт?

Щороку приблизно в 10 000 дітей встановлюють шунт (маленька металічна або пластикова трубочка) в барабанну перетинку. Шунт забезпечує вентиляцію і дренування барабанної порожнини (простір за барабанною перетинкою) і тим самим запобігає наступним запаленням вуха і поліпшує слух.

В нормі повітря проходить через слухову трубку з носоглотки до барабанної порожнини. Під час запалення слухова труба набрякає, не працює і перестає вентилювати барабанну порожнину. Маленька трубочка (шунт), встановлена в барабанній перетинці, забезпечує проходження повітря в барабанну порожнину і її висушування. Завдяки цьому дитина може знову нормально чути.

Звідки береться слиз за барабанною перетинкою?

Під час інфекцій верхніх дихальних шляхів запалення з носоглотки може перейти на слухову трубу і потім в середнє вухо. Так як і в носі, слизова оболонка середнього вуха при запаленні утворює слиз, який заповнює порожнини середнього вуха і спричинює тривале або короткочасне зниження слуху. Після запалення цей слиз повинен вийти через слухову трубу. В деяких осіб (переважно в дітей) механізми евакуації слизу настільки неефективні, що він залишається в вусі навіть після ліквідації інфекції. Густий слиз називають секретом.

Як можна підтвердити наявність секреторного отиту?

Підтвердження секреторного отиту повинно базуватися на опитуванні, ретельного огляду вуха та аудіологічних обстежень за допомогою спеціальних апаратів (тимпаномерія та тональна аудіометрія).

Чи є фактори, які сприяють накопиченню секрету в вусі?

Одним з найчастіших сприяючих факторів є збільшення аденоїдного мигдалика (аденоїди). Він сприяє частим інфекціям верхніх дихальниї шляхів і також може блокувати слухову трубу, що порушує вентиляцію і дренування просторів середнього вуха. Наступними сприяючими факторами є алергія, розщеплення піднебіння, синдром Дауна.

Які наслідки тривалого перебування слизу (секрету) в вусі?

Секрет, який тривалий час перебуває в барабанній порожнині, згущується (має консистенцію густого кисілю або густого клею) і може спричинити утворення рубців, які порушують рухомість слухових кісточок, та повільне руйнування барабанної перетинки (розтягнення та поступове зникнення її еластичних волокон). Може навіть утворитися стійкий отвір (перфорація) барабанної перетинки і холестеатома (особливий утвір, який складається з великої кількості шкірних лусок), яка легко інфікується і руйнує слухові кісточки. Всі ці стани ще більше погіршують слух хворого і навіть загрожують життю пацієнта (інфікована холестеатома може спричинити внутрішньочерепні ускладнення).

Як лікувати секреторний отит?

Після встановлення лікарем діагнозу секреторного отиту рекомендують фармакологічне лікування. Призначають протизапальні, протинабрякові, муколітичні або протиалергічні препарати, іноді антибіотики. Також рекомендують продування вух по Політцеру. У випадку, коли лікування не дає ефекту (тобто, утримується блокада слухових труб і секрет за барабанною перетинкою), слід виконати хірургічне лікування (шунтування барабанних перетинок, аденотомія).

Як виконують шунтування барабанних перетинок?

Під мікроскопом виконують маленький розріз барабанної перетинки, потім за допомогою малих (діаметром 1-2 мм) трубок і відсмоктувача усувають слиз з середнього вуха. Іноді для цього необхідне промивання порожнини середнього вуха певними ліками. Потім з метою забезпечення стійкого ефекту та ліпшої вентиляції барабанної порожнини встановлюють у цей розріз маленький вентиляційний шунт. Цю операцію виконують через зовнішній слуховий хід.

img 05

Як виглядає вентиляційний шунт?

Вентиляційні шунти своєю формою нагадують маленьку (кількаміліметрову) котушку для ниток. “Котушку” так встановлюють в барабанній перетинці, що один її “комірець” лежить під поверхнею перетинки, а другий — над нею. Через отвір в шунті вирівнюється тиск з обох сторін барабанної перетинки, порожнина висушується, а якщо слиз усе ж утворюється, то він легко і безболісно витікає назовні. Шунти можуть мати різні модифікації. Шунти виробляють з різних матеріалів, найчастіше з пластику (тефлон, силікон), рідше — з металу.

Яке знеболення застосовують при шунтуванні барабанних перетинок?

Можливе застосування як місцевого знеболення, так і загального. В дітей таку операцію виконують тільки під загальним знеболенням (наркозом). Це дає повну безпеку малого пацієнта, забезпечує лікування без стресу та гарантує якість виконаного шунтування. В дорослих найчастіше обирають місцеве знеболення. Після операції пацієнти іноді потребують короткочасного системного знеболення.

Чи можливі ускладнення шунтування барабанних перетинок?

В медицині неможливо дати 100-процентну гарантію безпеки лікування. Імовірні ускладнення операції можна поділити на загальні і хірургічні. Загальні пов’язані з інфекціями, знеболенням, препаратами, знерухомленням та ін. Якщо операцію виконують під наркозом, то детальну інформацію слід розпитати лікаря-анестезіолога. До хірургічних ускладнень належать перфорація барабанної перетинки, відсутність поліпшення слуху, пошкодження структур середнього вуха (наприклад, слухових кісточок). Вказані ускладнення трапляються дуже рідко і залежать від професіоналізму хірургічної команди.

Як проходить післяопераційний період?

Якщо шунтування виконували під загальним наркозом, то в ранній період (2-3 години) не можна їсти і пити. Через кілька годин спостереження пацієнта можна виписати з лікарні. Але якщо також виконували аденотомію, то спостереження триває до наступного ранку. У випадку виконання шунтування під місцевим знеболенням, пацієнта практично одразу ж після операції можна відпустити додому.

Чому після встановлення шунта з вуха іноді витікає рідина?

Після встановлення шунта з вуха дитини іноді витікає рідина, яка є в барабанній порожнині, але там бути не повинна. Вона витікає і середнє вухо підсихає. В 8 з 10 таких випадків інших симптомів нема. В 2 з 10 випадків можуть бути гарячка, біль і знижений слух, тоді подальші рекомендації дає лікар.

Коли відновлюється слух після шунтування?

Як звичайно, відразу ж після виходу з наркозу дитина починає добре чути. Різниця деколи настільки разюча, що звичайні звуки пацієнтам здаються надто гучними, але вухо дуже швидко адаптується до нового рівня слуху.

Чи пацієнт відчуває, що має шунти в барабанних перетинках?

Шунти настільки малі і легкі, що пацієнт їх не відчуває.

Що відбувається потім з шунтами?

Більшість вентиляційних шунтів випадають самостійно через 6-12 місяців. Їх найчастіше знаходять під час візиту до лікаря в вушній сірці слухового ходу, можуть також випасти назовні, іноді непомітно для пацієнт або його батьків. Але є деякі типи шунтів, які встановлюють на багато років і потребу їх усунення та саме усунення виконує лікар.

Чи після випадіння шунтів буває потреба встановити шунти ще раз?

Після випадіння шунтів пацієнти мають добрий слух і не хворіють на отити. Але іноді буває потреба встановити шунти ще раз. Таке трапляється досить рідко.

Чи можна мочити водою вуха після шунтування барабанної перетинки?

З вентиляційними шунтами можна жити, як звичайно. Можна мити голову, плавати. Плавання й ігри в воді не збільшують ризик захворювання на запалення середнього вуха. У випадку сумнівів щодо чистоти води в водоймі та при переживаннях пацієнта пропонують закривати вуха спеціальними бірюшами для пловців або ватою, змоченою олією. Єдиним обмеженням є те, що з шунтами не можна пірнати, бо великий тиск на глибині зумовить потрапляння води в барабанну порожнину (може викликати запаморочення, баротравму внутрішнього вуха, середній отит).