Приватний ЛОР кабінет
  (ліцензія МОЗ серія АВ №511976 від 17 грудня 2009 року)

Аденоїди у дітей

Тут Ви отримаєте відповіді на найчастіші запитання, які виникають у батьків дітей із хворобами аденоїдів.

Що таке аденоїди?

Аденоїди — це мигдалик, який розміщений у носоглотці (частина глотки ззаду порожнини носа) у кожної дитини, він входить у склад імунної системи організму і виконує певні функції. Аденоїди наявні при народженні дитини і фізіологічно збільшуються до віку 7 років, як звичайно, досягаючи максимального розміру у віці приблизно 4 років, пізніше починається їх фізіологічне зменшення і до дорослого віку вони практично зникають.

У моєї дитини поліпи. Що робити?

Дуже часто пацієнти плутають термін «поліпи» і «аденоїди».

Поліпів у нормі немає, якщо ж вони є, то це завжди патологія. На щастя, частота поліпів носа у дітей маленька і вони трапляються у 10 разів рідше, ніж у дорослих.

Аденоїди у нормі у дитини є завжди. Лікувати їх потрібно тільки тоді, коли вони хворіють.

Тому таке твердження батьків найчастіше стосується аденоїдів, а не поліпів.

Які бувають хвороби аденоїдів?

Найчастіше — це гіпертрофія (збільшення) та запалення (аденоїдит), яке буває гострим і хронічним.

Яка буває величина аденоїдів?

Поділяють на 3 ступені залежно від міри закривання виходу з носа. Найбільший ступінь — третій.

У моєї дитини аденоїди. Їх треба видаляти?

Аденоїди в нормі є у кожної дитини. Якщо вони хворіють, то їх треба лікувати. Хірургічне видалення — один із методів лікування хворих аденоїдів. Якщо у Вашої дитини є покази до операції, то таку операцію треба зробити.

Як лікувати аденоїди без операції?

Якщо немає абсолютних показів до операції, то аденоїди можна лікувати консервативно. До консервативних методів належать медикаментозне місцеве і загальне, фізіотерапевтичне, гомеопатичне, санаторно-курортне лікування. Метод лікування підбирає лікар індивідуально до конкретної дитини.

Які покази до видалення аденоїдів?

Покази до операції видалення аденоїдів (аденотомії) поділяють на абсолютні (обов’язкові) і відносні (необов’язкові).

Які абсолютні покази до видалення аденоїдів?

До абсолютних показів належать ускладнення від хворих аденоїдів:

  1. тривале або періодичне зниження слуху за рахунок блокади слухової труби аденоїдами
  2. часті запалення середнього вуха в дитини (середні отити) або хронічний середній отит
  3. наявність зупинок дихання (апное) у дитини під час сну
  4. деформація прикусу внаслідок тривалого дихання ротом
  5. дуже часті, тривалі нежиті, часті або хронічні запалення приносових пазух у дитини, незважаючи на адекватне лікування

Які відносні покази до видалення аденоїдів?

До відносних показів належать інші ситуації, коли аденоїди можна видалити, проте можна обійтися і без операції. Наприклад, у дитини є хронічне запалення аденоїдів (хронічний аденоїдит), абсолютних показів нема, проте сім’я виїжджає за кордон на постійне місце проживання і можливості сидіти вдома з дитиною при частих загостреннях аденоїдиту нема й адекватно тривало лікувати консервативно часу в батьків нема. Батьки згоджуються з пропозицією видалити аденоїди.

Як видаляють аденоїди?

Видалення аденоїдів виконують в стаціонарі. Класично операцію виконують через рот спеціальним інструментом аденотомом. Є також інші методи хірургічного видалення: наприклад, видалення аденотомом через рот з ендоскопічним контролем через ніс або видалення через ніс спеціальним інструментом шейвером («мікромлинком») з ендоскопічним контролем через ніс. Важливим є не стільки метод видалення, як ретельність операції.

Яке знеболення використовують при аденотомії?

Місцеве та загальне. Переваги місцевого знеболення — операція швидша (кілька хвилин), дитина може менше часу перебувати в стаціонарі. Недоліки місцевого знеболення — незважаючи на знеболення, дитина усе ж відчуває біль, який нерідко буває сильним, крім того, вона отримує досить великий стрес, який іноді може бути причиною неврозу. Мало того, операція під місцевим знеболенням менш ретельна і після неї частіші рецидиви аденоїдів. Світовий стандарт знеболення — загальне.

Скільки часу триває аденотомія під загальним знеболенням?

Операція в середньому триває 5–6 хвилин, загальний наркоз — до 10 хвилин.

Скільки часу дитина перебуває в стаціонарі?

Дитина після операції під наркозом залишається під спостереженням до наступного ранку.

Що робити, щоб після видалення аденоїди знову не відросли?

Частота рецидивів аденоїдів після операції мала. Вона становить приблизно 1–5% залежно від віку дитини: чим менша дитина, тим більша імовірність рецидиву. Вона дещо частіша після операцій під місцевим знечуленням. Щоб аденоїди не рецидивували, необхідно їх видаляти ретельно, ліпше під загальним наркозом. Спеціального профілактичного протирецидивного лікування після операції нема.

З якого віку можна видаляти аденоїди?

Немає абсолютних вікових обмежень до аденотомії при наявності абсолютних показів. Проте до віку 3 років, якщо можна ще почекати з операцією, то таку операцію варто зробити пізніше з огляду на більшу імовірність рецидивів.

Коли ліпше робити операцію — влітку, взимку, навесні чи восени?

Немає сезонних показів чи протипоказів до операції. Небажано виконувати операцію в сезон підвищеної частоти респіраторних вірусних інфекцій.