Приватний ЛОР кабінет
  (ліцензія МОЗ серія АВ №511976 від 17 грудня 2009 року)

Поради на холоднішу пору року

Як тільки приходить холодна пора року, діти, як звичайно, починають хворіти. Але замість нарікати і боротися з черговими застудами, можна постаратися збільшити опірність своєї дитини і запобігти хворобам. Міцний організм набагато легше бореться з вірусними та бактеріальними збудниками. Далі — мої поради, як це зробити

Як вдягати дитину при виході на двір?

Терморегуляція в немовлят ще не працює повноцінно, тому при перебуванні надворі малеча повинна мат додатковий комплект теплого одягу або одіяло. Однак вже піврічне немовля не потребує теплішого вкривання, ніж доросла людина. Тому не слід дитину перегрівати. У занадто тепло вдягнутої дитини погано працює терморегуляція — дитина швидко мерзне і погано переносить зміни температури.

Треба пам’ятати, що діти надворі більше рухаються і тому їм тепліше. Отже, не варто вдягати дитину як капусту. Коли вона бавиться і бігає, то можна не одягати їй зайвий светр.

Як часто треба мити руки?

Це основа гігієни Вашого малюка. Віруси і бактерії дуже часто переносяться через дотик. Вистарчає, щоби дитина бавилася іграшками хворої дитини, а потім з’їла тістечко. Тоді інфекція переноситься до організму дитини. Тому дуже важливо мити руки, особливо перед їжею, а також після приходу додому з двору і після виходу з туалету.

Наскільки тепло має бути в кімнаті дитини?

Зігрівати повітря в дитячій кімнаті надмірно не потрібно. Слизові оболонки носа і глотки правильно функціонують тільки в нижчій температурі, тому слід намагатися, щоб температура в спальні не перевищувала 20 градусів Цельсія. Для цього спочатку треба добре провітрити дитячу кімнату, найкраще широко відкривши вікно, а потім залишити відкритою на цілу ніч кватирку.

Як треба зволожувати повітря в дитячій кімнаті?

Якщо в квартирі центральне опалення, не слід забувати про зволоження повітря за допомогою різних методів. Можна вмикати спеціальний пристрій. Добре також “працюють” розвішані в кімнаті мокрі рушники або пелюшки. На ніч можна вішати на батарею опалення баночку з водою.

Не слід забувати, що повітря в кімнаті повинно бути чистим. Тому палити при дитині не можна. Пасивне паління ослаблює кровоносну системну, погіршує роботу імунної системи, подразнює дихальні шляхи, збільшує ризик отиту, сприяє розвитку астми. Пасивне паління часто є причиною кашлю в дитини.

Наскільки багато треба гуляти надворі?

Рух — це один з найважливіших елементів підвищення опірності організму. Кожна дитина, навіть в холодні несонячні дні, повинна перебувати щонайменше півгодини на свіжому повітрі. Виходячи на двір, вартує взяти з собою велосипед або іграшку на шнурку — тоді звичайна прогулянка перетвориться на захопливу пригоду.

Не можна дозволяти дитині постійно дивитися телевізор чи бавитися на комп’ютері. Щодня дитина має 2–3 години перебувати надворі. Рух на свіжому повітрі призводить до швидшого обігу крові в тілі, а організм краще адаптовується до змін температури.

Чи впливає сон дитини на її імунітет?

Здоровий сон — передумова міцного імунітету. Дитина дошкільного віку повинна спати щонайменше 12 годин на добу, в т. ч. 1–1,5 години вдень. Найліпше класти дитину спати о 20:00–21:00.

Як впливає стрес на опірність?

Слід пам’ятати, що стрес, навіть короткочасний, спричинює ослаблення імунітету. Нервозна атмосфера в домі, виступ на святі в дитсадочку чи в школі, поява нової няні в сім’ї можуть бути причиною того. що організм легше піддається хворобі. Тому слід “дозувати” дитині стреси і готувати її до них, якщо це можливо.

Як загартовувати дитину?

Швидкі зміни температури “вчать” організм, як повинен давати раду собі зі зміною погоди. При прогулянці в холодний безвітряний день треба зняти дитині шапку — спочатку на 5 хвилин, а через кілька днів — на 10 хвилин. Вдома нехай дитина ходить босою. Ввечері після ванни можна натерти дитині стопи холодною водою.

Який метод загартовування можна рекомендувати в домашніх умовах?

Я рекомендую доступну в домашніх умовах систему загартовування. У ванній кімнаті у дві миски покласти гумові килимки з заокругленими шипами (такі як кладуть перед вхідними дверима, щоб витирати ноги). В одну миску налити теплої води, в іншу — холоднішої на 2–4 градуси Цельсія. Дитина босою входить у миску з теплою водою, марширує в ній 2–3 хвилини, потім переходить в миску з холоднішою водою і в ній марширує півхвилини, потім назад у миску з теплою водою і так далі. Так ходити треба 10–15 хвилин. На наступний день температуру холоднішої води слід знизити ще на 2–4 градуси. Процес почергового марширування в обох мисках також триває 10–15 хвилин. У наступні дні слід продовжити зниження температури в другій мисці аж до дуже холодної. Курс загартовування триває 10–12 днів.

Що дає такий метод?

Контрастне занурення ніг в поєднанні з масажем активних точок на стопах забезпечує зміцнення організму та підвищення його опірності.

Чи вартує давати дитині ліки?

З метою стимулювання опірності найліпше давати дитині препарати, які містять частинки знищених патогенних бактерій (т. зв. бактеріальні лізати). В Україні доступно кілька препаратів і вигляді таблеток. Рішення про їх застосування приймає лікар.

Чи рекомендуєте гомеопатичні ліки?

Метою застосування таких ліків є стимулювання організму до боротьби з інфекцією. Вміле застосування зміцнює імунітет, навіть у немовляти. Попри те, що засоби містять виключно природні компоненти, не вартує застосовувати їх самовільно. Слід пам’ятати, що тільки лікар гомеопат може підібрати ефективний для Вашої дитини препарат.

Чи варто давати дитині вітаміни?

Вітаміни не підвищують імунітету. Їх прийом у великих кількостях не запобігає хворобі. Проте нестача вітамінів є причиною того, що організм не працює правильно і тому легше може розвинутися інфекція. Перш ніж приймати полівітамінні препарати з аптеки, варто подумати про природні джерела вітамінів.

Що можна добавити в раціон дитини?

Щоб підтримати імунну систему малого організму, слід подбати про меню, багате в вітаміни та мікроелементи. Найважливішим є вітамін С. Його багато в ківі та цитрусових, а також смородині, петрушці. Крім нього добру стимулюючу дію має вітамін А, який є в моркві, броколі, петрушці, квасолі шпарагівці та зеленому горошку; а також вітамін Е, якого багато в помідорах і соняшниковій олії. Не слід забувати про включення в раціон дитини квашених огірків і квашеної капусти. В таких типових для нашої кухні продуктах є багато молочнокислих бактерій, які стимулюють опірність організму. Крім в того, в квашеній капусті також багато вітаміну С.

До кого слід звернутися за допомогою, коли дитина часто хворіє на застуди?

До лікаря, якому довіряють батьки. Це може бути і педіатр, і отоларинголог, і пульмонолог-алерголог. Якщо Ви маєте такого довіреного лікаря, то у Вас все гаразд. Якщо ні, то я бажаю Вам знайти такого лікаря.